Siirry sisältöön

Teknoma mukana tukemassa lasten liikenneturvallisuutta

Teknoma on myös vuonna 2025 mukana tärkeässä liikenneturvallisuushankkeessa, jossa yrityksemme kotikunnan koululaisille jaetaan liikennetyökirjat. Ajoissa aloitettu ennaltaehkäisevä liikennekasvatustyö on paras ja tehokkain tapa parantaa lasten liikenneturvallisuutta.

Pienestä pitäen alkanut kasvatus antaa lujan pohjan tulevaisuuden turvallisemmalle liikennekulttuurille. Säännöllinen koko alakoulun ajan kestävä liikennekasvatus on ensiarvoisen tärkeää. Liikenne ry:n tavoitteena on hankkia kaikille Suomen ensimmäisille luokille liikennetyökirjat. Näin liikenneopetus tavoittaisi kaikki lapset jo heti alakoulun alussa ja tärkeää liikenneopetuksen määrää saataisiin vähitellen lisättyä.

Tuottamalla lapselle suunnattua liikenneopetusmateriaalia pyritään vähentämään lasten liikenne-onnettomuuksien määrää Suomessa. Säännöllisellä ennaltaehkäisevällä liikenneopetuksella lapsi oppii liikenteen perussäännöt sekä välttämään liikenteen erilaisia vaaratilanteita. Opettamalla lapsille pienestä pitäen oikeat pelisäännöt liikenteessä, parannamme meidän kaikkien liikenneturvallisuutta.

Liikennetyökirja

Lasten liikennetyökirjan vuodenajoittain vaihtuvat tehtävät on laadittu jokaiselle vuosiluokalle siten, että niitä voi tehdä myös kotitehtävinä. Tällöin liikenneasioita voidaan opetella myös yhdessä vanhempien kanssa. Liikennetyökirjaa voidaan pitää myös ns. pulpettikirjana ja tehtäviä tehdä aina kun tunnilla jää ylimääräistä aikaa. Näin liikenneopetuksen määrää saadaan lisättyä askel askeleelta ympäri vuoden.

Liikennetyökirja on saatavilla sekä suomen- että ruotsinkielisenä.

Sisällön lähteenä käytetty Liikenne ry:n verkkosivuston aineistoa.

Etkö löytänyt etsimääsi vai jäikö jokin askarruttamaan? Kysy meiltä lisää.